Odpoczynek z Camille Pissarro

Mam małomiasteczkowy, prowincjonalny gust i jest mi z tym swojsko.

Wychowałam się na kapslowanym mleku, wśród ścian malowanych wałkiem we wzorek. W czasach, gdy z nudów obserwowało się życie podwórzowych kotów, a sąsiad w  ogródku hodował kury. Życie toczyło się niespiesznie w rytm szkoły, podwórka, niedzielnych obiadów. Lato pachniało piaskiem i kurzem. Gdy w szkole czytaliśmy lektury realistów, Młodej Polski, łatwo było sobie wyobrazić tamten klimat. Opalane węglem kamienice w centrum, kocie łby, przydomowe ogródki, chylące się do ziemi chałupki na obrzeżach miasta z wklęsłymi od starości spadzistymi dachami. Mieścina wśród pół, łąk, ogrodów. W tej sytuacji zakochanie się w malarstwie Pissarra było nieuchronne.

darmowy hosting obrazkówThe avenue sydenham. 1871

Tak, podziwiam Moneta, uwielbiam Van Gogha, impresjonizm przemawia do mnie wyjątkowo czule. Ale dopiero z mr Camille Pissarro poczułam więź wyjątkową, poruszył bowiem moją prowincjonalną nutę, wspomnienia z dzieciństwa. A nade wszystko odtworzył światło ulic i ogrodów, jakie zapamiętałam. Kto zjadał w dzieciństwie młode liście z krzaków, kto ganiał po zakurzonym podwórku, kto brnął w błotnych koleinach tam, gdzie dróg nie wystarczyło, ten skojarzy, o czym mowa.

darmowy hosting obrazków The hermitage at Pontoise. 1874

darmowy hosting obrazków  Old houses at Eragny. 1884

Camille Pissarro – żył w latach 1830-1903, urodzony w Indiach Zachodnich, większość życia spędził na francuskiej prowicji, tworząc pastelowe, sielskie widoki. Swego czasu wystawiał prace w Salonie Odrzuconych wraz z innymi impresjonistami tamtych czasów. Żył swoim rytmem, bez specjalnych zawirowań. Ożenił się z pokojówką swojej matki, doczekał gromadki dzieci. Niezwykle płodny jako malarz, niestety wiele prac utracił w wyniku zawirowań wojennych (w czasie wojny francusko-pruskiej zniszczono ponad 1400 płócien). W malarstwie trzymał się nurtu impresjonizmu, prowadząc też badania nad pointylizmem i neoimpresjonizmem.

darmowy hosting obrazków Entrée du village de Voisins. 1872

darmowy hosting obrazków The artists garden at Eragny. 1898

darmowy hosting obrazków L’hermitage at Pontoise. 1867

Można powiedzieć, że rytm życia, spokój duszy widać w pracy Pissarra. Miękkie barwy, charakterystyczne kadrowanie, tematyka, tworzą niespieszny, kojący obraz. Kiedy patrzę na malarstwo Pissarra czuję, że odpoczywam, niejako spędzam weekend na wsi, lub może w domu rodzinnym, daleko, daleko w czasie. Nie ma tu kontrowersji, szaleństwa, prowokacji. Co prawda w swoim czasie impresjonizm stanowił awangardę, ale to jednak teraz zdaje się już niepojęte.

darmowy hosting obrazków  Czerwone dachy. 1877

darmowy hosting obrazków Street in the Snow – Louveciennes. 1872

darmowy hosting obrazków  Boulevard des fosses – Pontoise. 1872

Dla wszystkich zmęczonych pośpiechem i nadmiarem bodźców, dla uspokojenia wzroku i myśli.

darmowy hosting obrazków Sunlight afternoon la rue de l’epicerie Rouen. 1898

Camille Pissarro – The complete works

≈A≈

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.